Najnowsze wiadomości

5 października 2022 17:38

Asus ZenFone 7 Pro RecenzjaAsus ZenFone 7 Pro jest bardzo ciekawym telefonem, rzeczywiście. W świecie, w którym skanery linii papilarnych, aparaty z dziurkami po dziurkach od wyświetlacza i bezprzewodowe ładowanie wydają się być trendem, ten telefon ma odwagę robić rzeczy nieco inaczej. Handluje niektórymi z tych "nowoczesnych" funkcji, aby zaoferować użytkownikom obfite 5000 mAh baterii, wyjątkowy 92% stosunek ekranu do ciała bez nacięć lub wycięć oczu, i, oczywiście, prawdopodobnie najlepszy aparat selfie tam, bo to rzeczywiście główny system kamery odwrócił się.

Jest to okręt flagowy, nie ma co ukrywać, a jeśli nie przeszkadzają ci duże i ciężkie telefony, może to być twój okręt flagowy. Sprzęt nie został obcięty narożniki, dając najlepszą platformę mobilną tam, w połączeniu z dużą ilością pamięci RAM i pamięci wewnętrznej. Piękne wielostopniowe osłony tylne na pewno odwrócą głowę, a kiedy odwrócisz moduł kamery, misja przyciągania uwagi zostanie zakończona.

Zalety

 • Wielki 6,67-calowy wyświetlacz AMOLED bez nacięć i wycięć, wykonany przez Samsunga i dostrojony przez PixelWorks
 • Najwyższa wydajność dzięki najszybszemu dotychczas Snapdragon SoC
 • Potężny system kamer, który bierze na siebie również obowiązki związane z samokontrolą.
 • Niesamowita żywotność baterii
 • Oba warianty kolorystyczne wyglądają pięknie

Wady

 • Duża i ciężka przy 230 gramach
 • Brak bezprzewodowego ładowania
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
 • Skaner odcisków palców montowany z boku (szybki i dokładny)
 • Brak ochrony przed wodą i pyłem

Projektowanie i wyświetlanie

Ci z Was, którzy znają ZenFone 6, od razu zauważą podobieństwa z nową iteracją. Jedną z kluczowych funkcji, którą Asus wykorzystuje w ZenFone, jest wyświetlanie od krawędzi do krawędzi. W ZenFone 7 Pro zastosowano duży, 6,67-calowy panel AMOLED, który nie jest przerwany wycięciami i nacięciami, co pozwala uzyskać 92% stosunek ekranu do ciała. Ramki są jednorodne wokół krawędzi, a dolna nieco grubsza.

Co zatem z kamerą selfie? Cóż, to druga i być może najbardziej charakterystyczna cecha w serii Asus ZenFone. W modelu ZenFone 7 Pro zastosowano system kamer typu flip (podobnie jak w jego poprzedniku), który umożliwia wykonywanie czynności osobistych w razie potrzeby. Jest to ciekawe rozwiązanie problemu z kamerami do samodzielnego fotografowania, o którym więcej szczegółów porozmawiamy później. Warto wspomnieć, że na dole telefonu znajduje się lampka sygnalizacyjna. Jest to kolejna ciekawa funkcja, która może być dość przydatna.

Korpus ZenFone 7 Pro jest szklaną i metalową kanapką z ramką środkową wykonaną z jednego bloku aluminium. Jest to duży i gruby telefon, który waży ponad 230 gramów. Asus ma swoje własne priorytety i zrozumienie, jeśli chodzi o specyfikę, a pojemność baterii jest na szczycie listy. ZenFone 7 Pro wyróżnia się wagą i rozmiarem ogromnej baterii o pojemności 5000 mAh. Brakuje ładowania bezprzewodowego i jest to kolejny kompromis, który Asus poczynił w celu zmaksymalizowania pojemności. Jedyną rzeczą, której brakuje, jest odporność na wodę/pył wszelkiego rodzaju, więc lepiej być ostrożnym w obsłudze telefonu wokół wody.

Tylny panel jest wykonany z goryla Glass 3 i jest w dwóch kolorach: Pastelowy biały i Aurora Black. Jest to gradientowa konstrukcja, która wyświetla bardzo piękne odcienie różu i fioletu, gdy patrzy się z pewnego kąta. Z przodu znajduje się Szkło Gorylowe 6, chroniące wspaniały wyświetlacz AMOLED (wykonany przez Samsunga i dostrojony przez PixelWorks, przy okazji). Mówiąc o tym...

Duży i jasny wyświetlacz AMOLED to wspaniały 20:9, 6,67-calowy panel FHD+ (2400x1080) HDR+, na który miło się patrzy. Obsługuje on częstotliwość odświeżania do 90 Hz, zapewniając płynne odtwarzanie obrazu. Podczas naszych testów nagraliśmy 686 nitów jasności na Auto, co jest bliskie 700 nitom cytowanym przez Asusa. Do wyboru jest kilka trybów wyświetlania - Naturalny, Kinematyczny i Standardowy. Jeśli chcesz uzyskać jak najdokładniejsze kolory, musisz przejść do trybu standardowego (co dziwne, ustawienie Natural daje zimniejsze tony i większe przesunięcie w dE).

Wyświetlacz Asus ZenFone 7 Pro jest dostrojony przez PixelWorks, aby zapewnić najwyższą wydajność. Oto niektóre z bonusowych korzyści, jakie można uzyskać z tym zabiegu.

 • Absolutna dokładność odwzorowania kolorów - każdy ZenFone 7 jest fabrycznie dostrojony za pomocą wysokowydajnego oprogramowania do kalibracji i uruchamia oprogramowanie do zarządzania kolorami Pixelworks, aby zoptymalizować moc przy jednoczesnym zapewnieniu dokładności odwzorowania kolorów dla wszystkich aplikacji i treści obejmujących gamy kolorów sRGB i DCI-P3.
 • DC Dimming - Zmniejsza obciążenie oczu i wrażliwość wizualną, która może wystąpić przy niskiej jasności na ekranach OLED Samsunga. Aby przyciemnić ekran, rozwiązanie Pixelworks dynamicznie dostosowuje natężenie prądu wyświetlacza w celu zmniejszenia migotania ekranu związanego z konwencjonalną modulacją PWM (Pulse Width Modulation).
 • Kalibracja o wysokiej wydajności - Każde urządzenie jest wydajnie dostrajane podczas produkcji przy użyciu technologii Pixelworks oraz szybkiego, wysoce precyzyjnego sprawdzania kolorów w celu kalibracji dla standardowych gam kolorów sRGB i DCI-P3 w ułamku czasu innych podejść.
 • Wiodąca w branży technologia HDR - precyzyjne odwzorowanie tonalne HDR PixelWorks zapewnia wyjątkowy kontrast i głębię kolorów do 1 miliarda odcieni oraz dostęp do większej ilości treści HDR dzięki certyfikatom najlepszych dostawców treści, w tym Amazon, Netflix i YouTube.

Ogólnie rzecz biorąc, ekran urządzenia Asus ZenFone 7 Pro robi wrażenie, a brak wycięć lub nacięć dodatkowo zwiększa komfort oglądania. Gdy w grę wchodzi PixelWorks, wyniki mówią same za siebie. Z tego panelu AMOLED nie pozostało wiele do życzenia, jest to absolutnie flagowy panel.

Wyświetlanie pomiarów i jakość

  MAKSIMUM JASKRAWCA JEST LEPSZE MINIMALNA MIĘDZYNARODOWOŚĆ (gnidy) MIĘDZYNARODOWOŚĆ jest lepsza LEPSZY JEST KONTRASTOWY TEMPERATURA KOLOROWA (Kelvins) GAMMA DELTA E RGBCMYLOWER JEST LEPSZY DELTA E GRAYSCALELOWER JEST LEPSZY
Asus ZenFone 7 Pro 686
(Doskonale)
2.2
(Doskonale)
niemierzalny
(Doskonale)
6959
(Doskonale)
2.28 2.23
(Dobrze)
6.36
(Średnia)
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G 706
(Doskonale)
1.5
(Doskonale)
niemierzalny
(Doskonale)
6849
(Doskonale)
2.07 3.08
(Dobrze)
6.84
(Średnia)
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 691
(Doskonale)
1.6
(Doskonale)
niemierzalny
(Doskonale)
6777
(Doskonale)
1.95 3.16
(Dobrze)
7.65
(Średnia)
Apple iPhone 11 Pro Max 802
(Doskonale)
1.9
(Doskonale)
niemierzalny
(Doskonale)
6897
(Doskonale)
2.24 1.9
(Doskonały)
5.6
(Średnia)
Asus ROG Phone 3 701
(Doskonale)
12
(Średnia)
niemierzalny
(Doskonale)
7192
(Dobrze)
2.25 2.11
(Dobrze)
6.95
(Średnia)

Kamera

System kamer typu flip jest jedną z głównych cech ZenFone 7 Pro. Można go przerzucać, gdy trzeba zrobić zdjęcie samodzielnie, a także ręcznie regulować kąt nachylenia lub tworzyć do czterech presetów. Stuknięcie jednego z nich powoduje szybkie przestawienie aparatu w określoną pozycję. Korzystanie z takiego systemu ma niewątpliwie pewne zalety. Po pierwsze, otrzymujesz niesamowitą kamerę selfie, jest to technicznie główny system kamer odwrócony do góry, aby zobaczyć swoją twarz. Mówiliśmy o ekranie bez nacięć i to jest druga zaleta.

Sam system składa się z trzech kamer. Główna kamera szerokokątna wykorzystuje przetwornik 64MP Sony IMX686 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) i możliwością zapisu wideo 8K. Jest to kamera ultraszerokokątna, która wykorzystuje starszy, flagowy przetwornik firmy Sony IMX363 o rozdzielczości 12 MP. Kamera ta oferuje pole widzenia 113 stopni i ma duże 1,4µm pikseli, co zapewnia doskonałe rezultaty w warunkach słabego oświetlenia. Kamera ultraszerokokątna obsługuje również makrofotografię w odległości 4 cm z autofokusem. Trzecia kamera to teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym i OIS.

Firma Asus dopracowała zmotoryzowany system, który obraca aparaty na osi poziomej, dodając więcej mocy do silnika krokowego, a także poprawiając trwałość. Według firmy, ZenFone 7 Pro może wytrzymać do 200 000 obrotów. Oznacza to 100 salw dziennie przez ponad 5 lat. Cały system flipów jest wykonany z metalu, który zwiększa wagę telefonu, ale czuje się całkiem solidnie i ma przyjemny, uspokajający dźwięk maszyny, gdy przekładnie w silniku zaczynają się kręcić.

System kamer w telefonie Asus ZenFone 7 Pro to poważne uderzenie. Obrazy okazują się szczegółowe i z dużą dynamiką. Główny shooter 64MP troszczy się o prawie wszystko, co można na niego rzucić, dając przyjemne rezultaty w naturalnych kolorach i z dużą ilością szczegółów. Ultraszerokokątna kamera wykonuje przyzwoitą pracę i nie ma żadnej zmiany w kolorach, gdy przełączasz się między głównym aparatem a ultraszerokokątnym snapper'em.

Teleobiektyw ma rozdzielczość 8MP i jest wyposażony w 3-krotny zoom optyczny. Nie ma zbyt wiele do pisania o tej strzelance w domu - poradzi sobie w dobrych warunkach oświetleniowych, ale w przeciwnym razie do zdjęć zacznie wkradać się hałas. Mówiąc o ponurych poniedziałkach, jest dedykowany tryb nocny, który działa cuda. Udaje mu się wpaść w mrok i ujawnić ukryte szczegóły. Do robienia zdjęć w tym trybie potrzebna jest pewna ręka i 4 sekundy cierpliwości.

Chociaż tryb nocny zrobił na nas prawdziwe wrażenie, podczas fotografowania bardzo jasnych obiektów w nocy pojawia się jeden dziwny artefakt. Można zobaczyć lustrzane odbicie tego jasnego obiektu, słabo unoszącego się w tle zdjęcia. Ma to prawdopodobnie coś wspólnego z fizyczną konstrukcją samego systemu aparatu, ale równie dobrze można to wyleczyć za pomocą aktualizacji oprogramowania.

Oczywiście, cała moc systemu kamer typu "flip" jest łatwo dostępna, gdy chcemy zrobić sobie samemu zdjęcie. Być może jest to najlepsza kamera, jaką testowaliśmy do tej pory, ale to oszukiwanie na granicy, bo wiesz - technicznie rzecz biorąc, jest to główny system kamer, na który się patrzysz. Możesz użyć ultraszerokokątnego obiektywu również w trybie selfie, wpychając wszystkich swoich kumpli na zdjęcie. Dedykowany tryb Portret działa dobrze, a teleobiektywu można nawet używać do autodiagnostyki, jeśli chcesz sprawdzić, czy w tle nie ma bombowca fotograficznego, zanim zrobisz idealne zdjęcie.

System Flip wydaje się bardzo solidny i można go obsługiwać ręcznie lub dodać do trzech własnych ustawień kąta obrotu. Nie jesteśmy jednak pewni, czy istnieje wiele praktycznych zastosowań tego systemu. Może kiedy chcesz zrobić zdjęcia nocnego nieba bez nadwerężania karku lub nagrać film trzymając telefon poziomo. Jest to jednak dodatkowy bonus. Sama aplikacja do aparatu jest bardzo dokładna i jednocześnie łatwa w użyciu.

Asus włożył wiele pracy w uczynienie ZenFone 7 Pro telefonem z aparatem fotograficznym i udało mu się to. Wszystkie niezbędne tryby i opcje są obecne, schludnie zorganizowane i łatwo dostępne. Dostępny jest system wykrywania scenerii AI, automatyczne wykrywanie scenerii nocnych, tryb PRO, pre-autofokus, śledzenie autofokusa, HDR, panorama i wiele innych.

Nagrywanie wideo jest również na najwyższym poziomie w Asus ZenFone 7 Pro. Możesz nagrywać w rozdzielczości od 1080p aż do 8K. Podczas fotografowania w trybie FullHD można płynnie przełączać się między aparatem głównym a ultraszerokokątnym. Optyczna stabilizacja obrazu to profesjonalny sprzęt. Możesz wziąć udział w 200-metrowym sprincie i będzie on wyglądał jak szybowanie na statku wycieczkowym. Dostępny jest tryb fotografowania slo-mo z prędkością do 480 klatek na sekundę, tryb timelapse i śledzenie ruchu. Ostatni z nich jest dość interesujący - wybierasz obiekt i system będzie go śledził wokół kadru, powiększając i pomniejszając go w razie potrzeby. Działa dobrze w dobrych warunkach oświetleniowych.

Oprogramowanie i wydajność

Asus ZenFone 7 Pro korzysta z najnowszej platformy Qualcomm Snapdragon 865+. Składa się ona z ośmiu rdzeni CPU Kryo 585 pracujących z częstotliwością 3,1 GHz oraz modułu GPU Adreno 650. Nie trzeba dodawać, że ten telefon jest prawdziwą potęgą i zapewnia znakomitą wydajność w codziennym użytkowaniu. Wyniki benchmarkingu również przewyższają wykresy. ZenFone 7 Pro jest jednym z najszybszych telefonów na świecie, i to nie tylko na papierze. Dzięki dużej ilości pamięci RAM i wewnętrznej pamięci masowej oraz obsłudze kart microSD o pojemności do 2 TB, nie będziesz miał żadnych problemów z wydajnością na froncie.

Asus dodał dedykowane narzędzie do gier o nazwie Game Genie, aby podkreślić możliwości tego urządzenia w zakresie gier. A wszystko to sprawia, że ZenFone 7 Pro jest godny gry. Możesz użyć programu Game Genie, aby wyciąć z niego elementy rozpraszające uwagę, szybko przełączać się między częstotliwością odświeżania ekranu 60 i 90 Hz, inicjować zwiększanie prędkości, blokować jasność ekranu, przesyłać strumieniowo rozgrywkę i nie tylko. Ponadto, narzędzie to wyświetla w czasie rzeczywistym informacje o prędkości procesora i temperaturze rdzenia.

Od strony oprogramowania, telefon działa na systemie Android 10 z opatentowanym przez firmę Asus ZenUI 7 na górze. Zawiera on kilka przydatnych funkcji, w szczególności zaawansowaną funkcję pielęgnacji baterii, która pozwala ustawić limity ładowania, aktywować powolne ładowanie i uzyskać informację zwrotną o swoich nawykach w zakresie ładowania. Oprócz czterech standardowych trybów pracy baterii - High Performance, Standard, Power Saving i Super Saving - istnieją dwa konfigurowalne tryby, które użytkownicy mogą dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

ZenFone 7 Pro wykorzystuje skaner linii papilarnych montowany z boku, zintegrowany z przyciskiem zasilania. Ten ostatni nazywany jest w rzeczywistości przyciskiem Smart i pozwala na dostosowanie funkcji podwójnego naciśnięcia oraz naciśnięcia i przytrzymania. Za pomocą tego przycisku można uzyskać dostęp do dowolnej aplikacji lub funkcji systemu, takich jak Google Assistant, włączanie/wyłączanie Wi-Fi, Hotspot, Bluetooth, Nie przeszkadzać, Auto-obrót, Latarka, zrobić zrzut ekranu, schować aparat lub przełączać się między trybami dźwięku.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój ZenFone 7 Pro w inny sposób, ale pamiętaj, że wymaga to od aparatu odwrócenia... no cóż, odwrócenia w górę na miejsce, a to może zająć trochę czasu. Jest to irytujące i niezbyt wygodne, więc radzimy trzymać się czytnika linii papilarnych, ponieważ jest on niezwykle szybki i dokładny.

AnTuTu jest wielowarstwową, wszechstronną mobilną aplikacją benchmarkingu, która ocenia różne aspekty urządzenia, w tym wydajność CPU, GPU, RAM, I/O i UX. Wyższy wynik oznacza ogólnie szybsze urządzenie.

NAME

WYŻSZY JEST LEPSZY

Asus ZenFone 7 Pro

642912

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

524200

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

474536

Apple iPhone 11 Pro Max

456786

Asus ROG Phone 3

624790

Żywotność baterii

Żywotność baterii w tym telefonie jest niesamowita. Pojemność 5000 mAh wystarczyła, by ZenFone 7 Pro pokonał nasz test w serwisie YouTube, dając wynik prawie 15 godzin ciągłego odtwarzania wideo. Wynik testu przeglądania również okazuje się godny szacunku, nawet przy włączonej częstotliwości odświeżania ekranu 90Hz. Asus ZenFone 7 Pro obsługuje szybkie ładowanie, a Ty otrzymujesz 30W cegiełkę w pudełku. Przy okazji, w opakowaniu detalicznym znajdują się dwie tylne pokrywy - przezroczysta twarda pokrywa i etui Active case. Ta ostatnia ma mały zatrzask z tyłu, który umożliwia zablokowanie kamery na miejscu.

Europejskie ceny;
ZenFone 7 Pro: €799 (865+, 8GB RAM, 256GB pamięci masowej, OIS)
ZenFone 7 : €699 (865, 8GB RAM, 128GB pamięci masowej, brak OIS)

NAZWA

GODZINDZINOMIERZ JEST LEPSZY

Asus ZenFone 7 Pro

11h 16 min

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

12h 23 min

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

11h 57 min

Apple iPhone 11 Pro Max

12h 54 min

Asus ROG Phone 3

12h 10 min

Profesjonaliści

 • Wielki 6,67-calowy wyświetlacz AMOLED bez nacięć i wycięć, wykonany przez Samsunga i dostrojony przez PixelWorks
 • Najwyższa wydajność dzięki najszybszemu dotychczas Snapdragon SoC
 • Potężny system kamer, który bierze na siebie również obowiązki związane z samokontrolą.
 • Niesamowita żywotność baterii
 • Oba warianty kolorystyczne wyglądają pięknie

Cons

 • Duża i ciężka przy 230 gramach
 • Brak bezprzewodowego ładowania
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
 • Skaner odcisków palców montowany z boku (szybki i dokładny)
 • Brak ochrony przed wodą i pyłem

Komentarze (0)