Najnowsze wiadomości

1 lutego 2023 23:18

Jak działa przedwzmacniacz gramofonowy?Płyty winylowe ponownie są w modzie. Jednak dziś nie są używane powszechnie, ale raczej jako hobby dla tych, którzy są dobrze zorientowani w jakości dźwięku. Dlatego do odsłuchiwania „winylu” dzisiaj używa się nowoczesnego sprzętu, którego jednym z elementów jest przedwzmacniacz gramofonowy.

Co to jest przedwzmacniacz?

Do odtwarzania płyt winylowych używają obecnie głównie „gramofonów”, w których sygnał wyprowadzany jest bezpośrednio z wkładki. Wzmacniacz to osobna jednostka. Przedwzmacniacz gramofonowy jest urządzeniem, które doprowadza poziom sygnału do wartości odpowiedniej do zasilania konwencjonalnego wzmacniacza. To jednak tylko jedna z funkcji przedwzmacniacza jest wzmocnienie sygnału. Przede wszystkim jednak przedwzmacniacz gramofonowy przeznaczony jest do wyrównania (korekcji) charakterystyki amplitudowo-częstotliwościowej (AFC), zmienianej podczas nagrywania płyty. Przedwzmacniacz gramofonowy to absolutnie niezbędna rzecz w domu prawdziwego fana „winylu”. Wymieniając go na bardziej zaawansowany model, można ulepszyć system audio. Wybierając konkretny model korektora phono, możesz spersonalizować dźwięk systemu.

Do czego służy przedwzmacniacz?

W przypadku niewystarczającej mocy sygnału pochodzącego z mikrofonów, przetworników, odbiorników czy odtwarzaczy należy go wzmocnić do poziomu liniowego, a następnie poddać obróbce, do czego służy właśnie przedwzmacniacz. Należy pamiętać, że powinien on znajdować się blisko źródła sygnału w celu zminimalizowania zakłóceń elektromagnetycznych dla innych instalacji technicznych oraz zmniejszenia użytecznego sygnału. Przedwzmacniacz działa jako samodzielne urządzenie lub jest częścią złożonego wyposażenia i jest przeznaczony do nowoczesnych systemów audio. Współczesny przedwzmacniacz sprawia że dźwięk zyskuje wyjątkowo jasne zabarwienie, w którym tony i przezroczystość są różne. Eliminuje także rezonans jaki powstaje w pomieszczeniu, a także szum i inne zniekształcenia. Wysokiej jakości urządzenia takie jak przedwzmacniacz HI-FI montowany jest w profesjonalnych studiach nagraniowych, karaoke, jako dodatek do odtwarzaczy MP3.

przedwzmacniacz gramofonowy

Rodzaje

Przedwzmacniacze należą do różnych klas: A, RE, B i AB. Przedwzmacniacz dźwięku jest w stanie zapewnić niezrównaną jakość zamiast płaskiego i bezbarwnego dźwięku. Przedwzmacniacz klasy HI-End wytwarza ekspresyjny, szczegółowy, bogaty i dynamiczny dźwięk. Jednak może nie mieć regulacji barwy. Różne firmy oferują dziś liczne modele, różniące się wyglądem, właściwościami technicznymi i przedziałem cenowym. Najdroższy i jednocześnie najlepszy jest przedwzmacniacz HI-FI. Charakteryzuje się najwyższą jakością dźwięku, dostępnością oprogramowania, elastycznością konfiguracji, dostępnością ADC i DAC. Wysokiej klasy wzmacniacz stereo ma wygodną konstrukcję z lustrzanymi połówkami stereo, które kończą się zaciskami XLR na tylnym panelu. Najlepsze zestawy mają sekcje wewnątrz korpusu i masywną obudowę, a także wejście winylowe.

Wzmacniacze gramofonowe mogą być zaprojektowane do użytku tylko z przetwornikami MM i uniwersalne, do których można podłączyć zarówno wkładki MM, jak i MC. Przedwzmacniacze gramofonowe MM są tańsze, ponieważ ich obwód jest stosunkowo prosty w porównaniu z urządzeniami przeznaczonymi do podłączania głowic MC. Przetwornik MM wytwarza znacznie wyższe napięcie niż MC, co pozwala na użycie do niego układów o niższym wzmocnieniu.

Uniwersalne przedwzmacniacze gramofonowe MM / MC to urządzenia bardziej złożone. Chodzi tu nie tylko o zwiększone wymagania co do parametrów układu MC, ale także o to, że wkładki MC charakteryzują się większą zmiennością parametrów wyjściowych. W związku z tym przedwzmacniacze gramofonowe dla nich wymagają odpowiedniej regulacji parametrów wejściowych. Sprawdź ofertę na https://salony.nautilus.net.pl/produkty/elektronika/gramofonowe/

Komentarze (0)